Vrste Terapija

MAGNETOTERAPIJA

0-02-05-72f20e4a5a208aa39dbde45e9a81bc487ff8b48901f43c4980570ea1bc445e6d_c82c634c20f5a270

Magnetna terapija je nezaobilazna procedura u fizikalnoj terapiji. Ova vrsta terapije pokazuje niz prednosti u lečenju pre svega zbog širokog spektra oboljenja gde se može primeniti, pacijenti je jako dobro podnose i ima mali broj kontraindikacija. Magnetna terapija zajedno sa laserom predstavlja osnovu svakog terapijskog protokola u našoj ambulanti.

Magnetna terapija deluje od nivoa ćelije, preko organa do organizma u celini i dejstva su sledeća:

1. Antiedematozno i antiinflamatorno (smanjuje otok i zapaljenje)
2. analgetsko (smanjuje bol)
3. ubrzanje regeneracije tkiva (zarastanje rana, preloma kostiju, povreda)

Niskofrekvetno magnetno polje utiče na ćelijsku membranu tako što povećava njenu propustljivost. Time se ubrzava ćelijski metabolizam i povećava iskoristljivost kiseonika i hranljivih materija u tkivu. Kod bolesti taj promet materija je usporen na nivou ćelije i njegovim ubrzavanjem podstičete ozdravljenje.

Kao posledica dejstva magnetnog polja dolazi do vazodilatacije (širenja) krvnih sudova i bolje prokrvljenosti tkiva na koje smo delovali.

Magnetna terapija se može aplikovati lokalno na ograničenom polju i time se izbegavaju bilo kakvi sporedni efekti na druge sisteme u telu. Time je broj kontraindikacija sveden na minimum što je i jedna od najvećih prednosti magnetne terapije.
Može se aplikovati i kroz odeću pa čak i gips što je čini terapijom izbora kod stanja koje zahtevaju dugotrajnu imobilizaciju.

U fizikalnoj terapiji koristimo mehaničke efekte infrazvuka ( frekvencije do 16Hz ) i ultrazvuka (frekvencije od 16000 Hz pa naviše) , tako da po mehanizmu delovanja i terapijskom efektu spadaju u oblast mehano terapije, infrazvuk u niskofrekventnu a ultrazvuk u visokofrekventnu dubinsku mikro masažu tkiva.

Prodorna moć ultrazvuka u tkivima zavisi od izbora njegove frekvence. Nižu frekvencu (1 MHz) koristimo kada želimo dublji efekat a višu (3MHz) kada je površinski tako da se prodornost ultrazvučnih talasa kreće od 7cm do 2cm u tkivo. Kontaktna supstanca koja se koristi pri ultrazvučnoj masaži je gel koji ne ostavlja fleke na odeći i telu, bezbojan je, bez mirisa i hemijski neutralan. Pošto se ultrazvuk ne percipira pacijent za vreme aplikacije ne oseća nikakvu senzaciju osim mehaničkog pritiska težine projektora. Ukupna doza ultrazvuka direktno zavisi od inteziteza (W / cm2 ), vremena trajanja aplikacije i površine tretiranog predela.

Biološko delovanje ultrazvuka počiva na njegovom mehaničkom, toplotnom i hemijskom efektu. Mehaničko delovanje potiče od ultrazvučnih pulsacija čime se postiže posebna mikromasaža ćelija tkiva. Toplotno delovanje se manifestuje umerenim povišenjem lokalne temperature tkiva koje se tretira, u granicama prodornosti tih talasa i izražene vazodilatacije. Hemijsko delovanje se ispoljava pojačanjem oksidacionih procesa u tkivima i ubrzanju njihovog metabolizma.

Ultrazvučni aparati imaju mogućnost emisije konstantnog i impulsnog ultrazvuka. Kod impulsnog ultrazvuka izostaje termički efekat, mehanički ostaje, tako da on ima prednosti kod akutnih bolnih stanja i svežih povreda, osetljivosti na toplotu i svuda tamo gde je potebno izbeći termički efekat . Takođe impulsni ultrazvuk smanjuje povećan mišićni tonus.